Erdoğan ve Mahmud Abbas Görüşecek: Masada Gazze Yardımları Olacak!

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, yarın Ankara’ya ziyarette bulunacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Abbas’ı Beştepe’de resmi törenle karşılayacak.

“HEDEF GAZZE’DE KALICI ATEŞKES”

Yapılacak olan görüşmelerdeki en önemli gündem maddelerinden biri İsrail’in Gazze’ye saldırıları olacak. Ankara, Filistin’e verdiği güçlü desteği bir kere daha en üst düzeyde ifade edecek. Akan kanın durdurulmasına yönelik ortak çabalar hakkında istişare yapılarak eşgüdüm için atılacak adımlar değerlendirilecek. Öncelikli hedef Gazze’de kalıcı ateşkesin sağlanması. Ardından; müzakereler yoluyla adil, kapsamlı ve kalıcı bir çözüm getirilmesi, 1967 sınırları temelinde, başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız, egemen ve coğrafi bütünlüğe sahip bir Filistin Devleti’nin kurulmasını hedefleyen bir siyasi sürecin başlatılabilmesi için atılabilecek adımlar görüşülecek.

GAZZE’YE İNSANİ YARDIMLAR

Ramazan ayına girerken İsrail’in Harem-i Şerif’e yönelik olası tek taraflı adımlara karşı tedbirler ve Gazze’ye insani yardımlar da masaya yatırılacak. Ekonomi, ticaret ve eğitim başta olmak üzere iş birliğini geliştirme yolları üzerinde durulacak.

İki liderin, görüşmelerin ardından kameralar karşısına geçerek ortak açıklama yapması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x